25.03.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

YEŞİL AKAR BU MEVSİM GÖKSU 16/04/2018

Tahsin Kavak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 53 makalesi bulunuyor.
Paylas

“Bu mevsimde, işte böyle yeşil akar Göksu” diyorum yanımda oturan eşime Göksu’yu göstererek. O da doğanın bu görkemli güzelliği karşısında kendinden geçmiş mırıldanıyor: “Evet, yurdumuz cennet doğrusu.””

Susankent Yapı Kooperatİfi’nın yıllık olağan genel kurul toplantısı için Konya’dan Silifke’ye gidiyoruz eşim ve baldızımla.

Güllük-güneşlik bir gün. Hele hele Sertavul Geçidi’ni aştıktan sonra, insan kendisini başka bir iklimde, başka bir yerde sanıyor.

Eşim Türkan’ın dediği gibi, YURDUMUZ BİR CENNET DOĞRUSU. Gökyüzü pırıl pırıl bir mavilikte, açık dupduru. Biraz daha derin derin baksak, sanki insan uzay ötesinde bir şeyler görüverecek. Orada burada birkaç beyaz bulut kümesi. Onlar da gökyüzünün süsleri diyorum, kuşlar gibi! Sahi, gökyüzünün güzelliğinden söz edince, kuşları unutmak büyük haksızlık olur. Şair Hüseyin Alemdar, bu konuda bakın ne diyor:

En çok da kuşlarla güzelleşiyor gökyüzü

kanat kanatla tokalaşınca bir mavide

bir çift güvercin havalanıyor gözlerimde

böyle güzelken gökyü

kuşlara barış densin

Evet evet, kuşlara barış densin. Gökyüzü, dünyanın bilmem kaçıncı devrinden kalma büyüklükteki kayaların derinliğinde, sağ yanımızda yolumuzu sürdürüyoruz denize doğru bizim gibi bizimle

yarışırcasına…

Evet,barış densin kuşlara. Bu güzel yurtta, bu cennet vatanda; niçin barış içinde, birbirimizi severek yaşamayalım?

Şairimiz Hüseyin Alemdar, sürdürüyor o güzel şiirini:

En çok da sevgiyle güzelleşiyor insan

el ele dokununca bir boşlukta

söyleyesim geliyor tüm türküleri bir solukta

böyle güzelken insan

sevgiye barış densin

Evet evet, sevgiye barış densin. Barışla sevgi sarmaş dolaş, iç içe olsun. Göksu ile aramıza bazen yeşil çam ağaçları giriyor.Göksu’nun yeşilinden uzaklaşıyoruz birden ama yeşilsiz kalmıyoruz; çam yeşili ile kucak kucağa sürdürüyoruz yolculuğumuzu bu kez de. Tam, Göksu’yu geçtik, gerilerde bıraktık, yarıştan koptu diye düşünürken, bir sol virajdan sonra bir de bakıyoruz Göksu bizi geçmiş, sağ ilerimizde yeşil teşil akıyor. Şair Hüseyin, şiirini sürdürüyor:

En çok da dostlukla güzelleşiyor yeryüzü

can canla oturunca bir bankta

ilkyaz yağmurları inmiyor bir sağnakta

böyle güzelken yeryüzü

dostluğa barış densin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ