20.07.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

VEHBİ KOÇ VE “PATATES” 15/04/2019

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 121 makalesi bulunuyor.
Paylas

Vehbi Koç ve “Patates…” Ne ilgisi var diyebilirsiniz ama aslında çok ilgisi var.

“Mesela bir yıl patates çok para ediyor sonra herkes patates ekiyor…”

“ Bu tarım politikası esaslı olarak ele alınmadıkça memleketin işi çok çetin…”

İşte hikâyesi:

1996 yılında 95 yaşında vefat eden ünlü sanayici –iş adamı rahmetli Vehbi Koç dünyanın tanıdığı çok değerli bir iş adamıydı. Bir Erdek hayranı olan Vehbi Koç her yaz 30 yıl boyunca Erdek Pınar Otel’e yakın dostlarıyla beraber gelir 10 gün kadar tatil yapardı… Denizi, kumu, güneşi ve rutubetsiz havasıyla çok sevdiği Erdek´in bu ünlü plajında denize girmediği anları boş geçirmez, dolayısıyla 20 Temmuz olan doğum gününü de burada kutlardı. Yakın dostları, Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Cahit Aral, Mahir Uçar, Aydın Boysan, gazeteci Altan Öymen ve Beyti Güler idi. Sadece denize girmez yakın köyleri ziyaret eder Kapıdağ zirvelerindeki yollarda yürüyüş yapardı. Sabahleyin ilk işi gazetelerdeki haberleri arkadaşlarına okuturdu. Dünya ve ülkemizde ne oluyor ne bitiyor yakından ilgilenirdi. Rahmetli, Bandırma´da sanayicilerle yaptığı toplantıda 94 yıllık yaşamından örnekler vererek yükselişinin sırlarını anlatmış, tavsiyelerde bulunmuştu.

Ünlü iş adamı Vehbi Koç alışveriş etmeyi de severdi. Tatil yaptığı sahilde bohçacılarla kıyasıya pazarlık yapmayı severdi. Civardaki bahçelere de gidip yöre halkıyla sohbet eder incir, üzüm gibi meyvelerden satın alırdı. Tarih 11 Temmuz 1995. Yine böyle bir bahçe gezisinde yerde duran 3 kasa inciri işaret ederek, acaba incir de mi ithal edildi, diye sormuştum.

Hayatını ülke ticaret ve ekonomiye adayan Vehbi Koç birden ciddileşti ve “Bak! “ dedi. “İyi bir soru sordun. Tarım ürünleri için dışarıya yılda. 19.4-22.4 trilyon lira ödeniyor.,. Bir tarım politikası yok. Mesela bir yıl patates çok para ediyor, sonra ertesi yıl herkes patates ekiyor. Hangi ürünün nerede ve o yıl nekadar ekilmesi gerekir böyle bir programın olması gerekir. Biz Koç Grubu olarak, bunu çözmeye çalışıyoruz. Bu tarım politikası esaslı olarak ele alınmadıkça memleketin işi çok çetin…”

Evet, ne demiş rahmetli Vehbi Koç 24 yıl önce “ Bu tarım politikası esaslı olarak ele alınmadıkça memleketin işi çok çetin…”

Alınmış mı? Alınmadığı için de işte çarşı-pazarın hali ortada; memleketin işi çok çetin. Üretim yeterli olmadığı için gelsin ithalat…

Rahmetli Koç patatesten örnek verdi. Aslında tüm ürünlerde uygulama hep ayni oluyor.

Onun için tarım politikası gerçekten ESASLI OLARAK ele alınmalı. Yoksa memleketin hali çok çetin…24 yıl önce söylenen söz bugün için de geçerli…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ