18.08.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

VALİ KENT MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ 13/07/2018

VALİ KENT MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ 13/07/2018
Vali Ersin Yazıcı Havran Kent Müzesini ziyaret ederek Müze Görevlisi Burçin Armutovalı’dan müze ile ilgili bilgi aldı.
Vali Yazıcı, Havran Kaymakamı Şeref Aydın ve Belediye Başkanı Emin Ersoy ile birlikte Havran’ın kültürel, tarihsel ve geleneksel örf ve adetlerini, yaşanmışlıkları ve yaşam tarzlarını yansıtan temel yapı taşlarını içerisinde barındıran müzeyi gezerek, bilgi aldı.
UNUTULMUŞ OLAN DEĞERLERİMİZ
Müzedeki incelemelerin ardından, Havran Kent Müzesinin kültürel olarak çok önemli bir değer olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Tüm vatandaşlarımızın bu müzeyi ziyaret etmelerini arzu ediyorum. Özellikle gençlerimiz ve çocuklarımız müzeyi ziyaret ettiklerinde Havran’ın geçmişten bu yana gelen kültürünü, unutulmuş olan değerlerimizi öğrenmiş olacaklar.” diye konuştu.
HAVRAN İÇİN ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR VARLIĞI
Müzenin çok güzel düzenlenmiş olduğunu da belirten Vali Yazıcı, “Her şehirde böyle etnografik bir müzenin bulunmasında yarar var. Müzemiz Havran için önemli bir kültür varlığı. Bir toplumu ayakta tutan en önemli unsurların başında kültürel değerlerimiz geliyor. Biz de bu değerlerimizi ne kadar iyi tanıtırsak, o kadar çok turist ülkemize gelir.“dedi.
MÜZELER BİR ŞEHRİN MÜHRÜDÜR, ANAHTARIDIR
Müzelerin kent ve şehir yaşantısını tanıtmada çok büyük bir görevi yerine getirdiğini işaret eden Vali Yazıcı, “Havran Belediyesinin hazırladığı proje ile hizmete kazandırılan Kent Müzesi, aslına uygun dekorasyonu ve sergilenen eserleriyle çok güzel bir çalışmayı gözler önüne seriyor. Şehrin tarihine farklı bir bakış sunan müze, günümüz insanlarına tarihle buluşma imkânı sağlayacak. Müzeler bir şehrin mührüdür, anahtarıdır.” dedi.
BURAM BURAM HAVRAN KOKAN MÜZE
Ziyaret sonrası müze anı defterine duygularını aktaran Vali Yazıcı, “Bugün Havran ilçemizi ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duydum. İçerisinde barındırdığı bütün eserleriyle buram buran Havran kokan bu Kent Müzesi tarihimizin, geleneklerimizin adım adım yansıdığı çok özel bir mekân. Bu dev eserin Havran ilçemize kazandırılmasında emeği geçen bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ziyaret vesilesiyle Çanakkale Kahramanımız Koca Seyit’i bir kez daha rahmetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu