20.07.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

TÜBİTAK YARIŞMASI’NDA BALIKESİR FARKI 15/04/2019

TÜBİTAK YARIŞMASI’NDA BALIKESİR FARKI 15/04/2019

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali’ne 6 proje ile katılan Balıkesir; bir birincilik, iki  üçüncülük, biri teşvik biri özel ödül olmak üzere 5 derece elde etti.

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali”  Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali’nde; Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Sude Aksaray ve Serenay Akgün, öğretmenleri Nihal Arı Korkusuz danışmanlığında hazırladıkları “Kablosuz Veri Aktarımı ve Flex Sensör Kullanılarak Öğrenebilen Protez El Tasarımının Geliştirilmesi” projesi ile Türkiye Birinciliğine ve Prof. Dr. Saadet Büyükkalaca  özel ödülüne layık görüldü.

Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi öğrencilerinden Buse Özenç ve Yasemin Eda Üstün, öğretmenleri Seher Dalgıç danışmanlığında hazırladıkları “Otizm Spektrum Bozukluğu Sosyolojisi: Ailelerin Sosyal İzolasyonu, Toplumla Yabancılaşması Ve “Otizm” Metaforlarının Belirlenmesi (Balıkesir Örneği)” projesi ile; Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Onur Gök ve Esat Çetintaş, öğretmenleri Yunus Emre Avcu danışmanlığında hazırladıkları “Öğrenenlerin Dijital Vatandaşlık Algısını Güçlendirmeye Yönelik Üç Boyutlu Dijital Öğrenme Deneyimi Tasarımı: Discity©” projesi ile Türkiye Üçüncüsü oldu.

Yarışmaya “Değerler Eğitimi” alanında katılan Karesi Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden İrem Berberoğlu ve Zeynep Tuzluk, öğretmenleri Harun İkiz danışmanlığında hazırladıkları “Virbil Virüsler ve Bilgisayarların Savaşı Oyunu İle Çocukların İnterneti Güvenli Ve Etik Kullanımı” projesi ile Teşvik Ödülünü kazandı.

 BU GURUR HEPİMİZİN

İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız yarışma ve ödül töreni sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz. 6 proje ile katıldığımız TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 birincilik, 2 üçüncülük, 1 tanesi teşvik ödülü, 1 özel ödül olmak üzere 5 derece ile rekor bir başarı elde ettik. Bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimizi; onları yetiştiren değerli öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.  İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; Valimiz Sayın Ersin Yazıcı Beyefendi başta olmak üzere bizlere sonsuz destek sunan kıymetli idarecilerimize teşekkürü bir borç biliyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu