20.07.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Tosun duvarları da yıkacak 01/04/2019

Tufan Dalgıç

Yazarın şu ana kadar yazılmış 160 makalesi bulunuyor.
Paylas

Bandırma Belediye Başkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı CHP’li Av. Tolga Tosun’un rakibi Alp Bostancı’ya 19 bin 55 oyla tarihi bir fark atarak kazanmasının ardından seçim öncesi “seçimleri samimiyet” kazanacak öngörüm gerçekleşti.

Öyle ki, Tolga Tosun gittiği her yerde ciddi şekilde insanlara dokunmayı başardı. İnsanlar Tolga Tosun’a “Bizim çocuk” gözüyle baktı ve bu tarihi fark ortaya çıktı. Siyasette güler yüzün, genç ve dinamik bir yapının oluşmasının 19 bin oy farkı getirdiğini gördük. Sadece Tolga Tosun’da değil eşi Seda Tosun’da çalışmalara katıldı, köylerde kadınları ziyaret etti. Seçim çalışmalarında adeta yeniden doğan bir ilçe örgütüne tanık olduk. Üyeler, kadın kolları, gençlik kolları seçime sıkı sıkıya sarıldı. 45 günlük İlçe Başkanı Hüseyin Bahar, yaptığı açıklamalarla her seferinde “Örgütlü mücadele” vurgusu yaparak tabanda karşılık buldu. Bütün bu gelişmelere İYİ Parti ile kaynaşmada eklenince ortaya farklı bir sonuç çıktı. Meclis üyeleri koşturdu, teknik ekip projeleri hazırladı. CHP’de bazıları emekleriyle destek verirken bazıları da fikirleriyle, düşünceleriyle elini taşın altına koydu. 20 bin mektup yazıldı ve bu mektuplar isim isim adreslere teslim edildi. Kısacası CHP Tolga Tosun ile seçimlere dört elle sarılarak tarihi bir başarıya imza attı. Tolga Tosun’un aday adaylığı döneminden başlayarak onu yalnız bırakmayan hatta gövdesini ortaya koyan önemli bir kadro vardı. Bu kadro yeri geldi projeleri hazırladı, aday adaylığı sürecinden bugüne kadar yaklaşık 7 ay boyunca durmadan, usanmadan koşturdu. Bu insanlar bugün ortaya koydukları emek ve fikirleriyle Bandırma halkında da karşılık bularak meclise girdiler. İşte Tolga Tosun’un kadrosu böyle olunca ortaya “birlikte yönetmek” anlayışı çıktı. Bu anlayışın önümüzdeki günlerde hayat bulacağına da hep birlikte tanıklık edeceğiz.

ŞİMDİ SIRADA DUVARLARI YIKMAK VAR

Seçim öncesinde Tolga Tosun, makam arabası ve koruma kullanmayacağını ayrıca makam odasının kapısını da sökeceğini defalarca söyledi. Seçimin ardından yaptığı açıklamalarda benim dikkatimi çeken en önemli nokta: “Ben sizlerden biriyim, beni bir kardeşiniz, ağabeyiniz, evladınız olarak görün her zaman kapımız açık, her zaman birlikteyiz” demesi oldu. Tolga Tosun bugüne kadar yaptığı her konuşmasında kalıplaşmış, halk tarafından da kabullenilmiş siyaset algısını yıktı. Kapı, makam aracı, koruma bunlardan yalnızca bir kaçı. Ben Tolga Tosun’un devir-teslim töreninde yine bir ezberimizi bozacağına inanıyorum. Yine yıllardır siyasette süre gelen bir geleneği yıkacaktır. Kısacası Tolga Tosun, duvarları yıkmaya geliyor. Halka karşı örülen duvarlardan başladı ve bu siyasetin kalıplarıyla devam edecek. Şimdi Bandırma halkı korumasız, makam arabasız, kapısız ve yıllardır siyasetçilerin halka ördüğü duvarları yıkacak bir başkana hazır mı?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ