20.06.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Sındırgı’da Binlerce Çocuk Sinema İle Buluştu , Açık Havada İlk Sinema Deneyimi Gerçekleşti 11/10/2018

Sındırgı’da Binlerce Çocuk Sinema İle Buluştu , Açık Havada İlk Sinema Deneyimi Gerçekleşti 11/10/2018

Balıkesir’in Sındırgı ilçesi 6. Sinemasal Açık Hava Sinema Festivali ‘Avrasya Etabı’ kapsamında üç gün süren sinema etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Yenilenen yüzü ile Cumhuriyet Meydanında ilk kez açık havanın büyüsünde film gösterimi gerçekleşti.

Sındırgı Belediyesi ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Sinemasal Kültür Sanat Derneği iş birliği ve Bigadiç ve Sındırgı Kaymakamlıklarının katkılarıyla 6-7-8 Ekim 2018 tarihlerinde Sındırgı’da düzenlenen 6. Sinemasal Açık Hava Sinema Festivali ‘Avrasya Etabı’ kapsamında 3 binden fazla çocuğa gerçek sinema deneyimi yaşatıldı.

Sındırgı’nın köylerinde yaşayan çocukları, sinema başta olmak üzere sanatın tüm renkleriyle buluşturan etkinlikler katılımcılardan büyük beğeni topladı. Düvertepe YBİO’da başlayan etkinlikler Necip Fazıl Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanında devam etti. Çocuklara hatıra sinema bileti, patlamış mısır ve meyve suyu verildi. Sinema öncesinde yüzleri boyanan çocuklarla kısa bir interaktif oyun oynandı.

Hayatlarında ilk kez gerçek sinema deneyimi yaşayan çocuklar ve çocuklarının yüzlerindeki mutluluğa şahit olan aileler, festivale ev sahipliğinden dolayı Sındırgı Belediyesine teşekkür etti.

Çocuklarla birlikte film izleyerek heyecanlarına ortak olan Sındırgı Belediye Başkan yardımcısı Halil Aldemir ise yaptığı konuşmada 2013’ten bu yana Türkiye’nin 37 farklı ilinde 60 bin çocuğun geleceğine sanat aracılığıyla katkıda bulunan Sinemasal etkinliklerinin Sındırgı’da organize edilmesini sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü‘ne ve etkinlikte görev alan Sinemasal Kültür Sanat Derneği gönüllülerine teşekkür etti. Aldemir aynı zamanda “ Sinema salonundaki iki günlük organizasyonun yanında yenilenen Cumhuriyet Meydanımızda ilk açık hava sinema etkinliğimizi de gerçekleştirdik. Belediye başkanımız Ekrem Yavaş’ın meydan şekillenirken ki düşünceleri bir bir meyvesini veriyor. Festivalimizi, konserlerimizi, resmi törenlerimizi bu meydanda yaptığımız gibi açık hava sinemalarının da ilkini gerçekleştirmiş olduk. Çocuklarımız ve aileleri keyifli bir vakit geçirdi. Nostaljik bir ortamda açık havanın büyüsünde sinema keyfi yaşadılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yaz aylarında sinema etkinliklerimizi devam ettireceğiz. “ dedi.

Sinemasal Derneği gönüllülerinden oluşan ekip adına konuşan Enes Kaya ise “ Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerini geziyor, çocuklarımızın gerçek sinema deneyimi ile buluşmalarını sağlıyoruz. Bu zamana kadar birçok yerde etkinliğimiz oldu ve çocukların gözlerindeki ışıltı paha biçilemez. Sındırgı ayağımız aslında bir gündü. Ancak muhteşem bir ilgi vardı. Bu nedenle üç gün boyunca burada kaldık. Cumhuriyet Meydanında da bir ilki gerçekleştirmek ve ilçeye bir katkı sağlamak da bizleri mutlu etti. Diyoruz iyi ki böyle bir organizasyonun içerisindeyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Sındırgı Belediyemize, kaymakamlığımıza ve ilçe milli eğitim müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Sındırgı geçekten güzel bir yer. İnşallah birçok etkinlikte burada birlikte olacağız. “ dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Işık ise çocukların gelişimi için yalnızca okul eğitimi de değil hayatın her alanında eğitimi benimsediklerini belirterek “ Çocuklarımızın gelişimi için kitap fuarlarından seminerlere, konferans ve tiyatro gösterilerine kadar birçok etkinliği gerçekleştiriyoruz. Bu sefer de çocuklarımız beyaz perde ile tanışsın diye güzel bir etkinliğe imza attık. Destek veren Belediyemize, kaymakamlığımıza, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Sinemasal ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan açıklamaya göre 1 Ekim Dünya Çocuk Günü’nde Tekirdağ’dan başlayan masalsı festival; Çanakkale, Balıkesir ve Uşak programlarının ardından 11-12 Ekim tarihlerinde Denizli’de tamamlanacak. Gittiği her ilde tüm etkinliklerin ücretsiz olarak sunulduğu iki günlük festival programı kapsamında çocuklara birçok sanat dalıyla tanışma imkânı sağlanacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu