18.08.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

“Şahincik” masalı 08/02/2019

Önder Balıkçı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 265 makalesi bulunuyor.
Paylas

Bir varmış, bir yokmuş. Bir “Ayşecik”, pardon “şahincik” varmış.

Bu şahincik, bir an önce büyümek istermiş. Cik cik cik! Büyü şahincik!

Ancak yaratılışın kuralları belli. Var mı öyle hemen büyümek? Cik cik cik! Bekleyeceksin şahincik!

Ama şahincik bekleyemez ki! Önce en azından boyunu büyük göstermek için kendinden büyük kuşların sırtına tırmanmaya çalışmış. Nafile! Tabii ki olmamış! Boyu bir santim bile uzamamış. Cik cik cik! Zavallı şahincik!

Düşünmüş, taşınmış, “Bir an önce büyümek için büyük kuşları yemeliyim” demiş. Ancak bunu gerçekleştirmesinin kolay olmadığını da biliyormuş. Cik cik cik! Çaresiz şahincik!

“Bunu sağlamak için başka hayvanlarla işbirliği yapmalıyım” demiş. Çünkü yüreğinde hak, adalet, sevgi, saygı gibi değerler yokmuş. Kargayla da işbirliği yapmış, atmacayla da…Kurt ile de işbirliği yapmış, masal bu ya dinozorlarla da…Yılanla da işbirliği yapmış, tilkiyle de…Çünkü avlarını birlikte yiyeceklerinden, hepsi mutlu olacakmış. Cik cik cik! Rahatlamış şahincik!

Şahincik ve işbirliği yaptığı hayvanlar, her çeşit komployu kurarak, büyük kuşu tuzağa düşürüp, yemeyi başarmışlar. “Kurtlar sofrası” kurulmuş.

Ancak yemeyi düşündükleri diğer büyük kuş, çok kurnazmış. Tuzağa düşmemiş. Şahinciğin boğazına takılmış! Canı çok yanmış ama belli etmemeye çalışmış, şahincik! Hatta büyük kuşa, “Aman büyük kuş, canım büyük kuş. Etme, eyleme! Seni çok seviyorum. Bundan sonraki yaşamında sana başarılar diliyorum” diyebilme iki yüzlülüğünü bile göstermiş. Cik cik cik! Utanmaz şahincik!

Ancak şahinciğin bilmediği bir şey daha varmış. Canlılar, büyürken de küçülebilirlermiş. Aynı, kendilerini büyük gören “komplocu” diğer hayvanlar gibi!

Pek doğaldır ki şahinciğin yaşam deneyimi de hiç yokmuş. Diğer hayvanlarla birlikte iki büyük kuşa kurdukları “komplo” ve tuzakların bir gün kendine de yönelebileceğini aklına bile getirmiyormuş.

Aradan bir süre geçmiş. “Keser döner, sap döner. Gün gelir hesap döner” örneğine uygun şekilde o gün gelivermiş.

Kendini büyümüş sanan şahincik için de tehlike çanları çalmaya başlamış. Çünkü rüzgâr eken fırtına biçermiş!

Şahinciğin çevresi bir gün, onu da yemek için yeni “komplocular”, kurtlar, yılanlar-ciyanlar, dinozorlar tarafından kuşatılmış. Şahincik, “ah” etmiş, “vah” etmiş, yalvarmış yakarmış ama ne fayda?

Şahinciği yıkmışlar çukura! Çullanmışlar üstüne! Ye Allah ye! Ye Allah ye!

Şahincik, son nefesini verirken anlamış, adaleti-adaletsizliği, hakkı-haksızlığı ama çok geç!

Cik cik cik! Allah rahmet eylesin şahincik!

Bu masal hem şahinciklere, hem tüm “komplocu” hayvanlara armağan olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ