17.10.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme 11/07/2019

Tuğba Yaprak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 24 makalesi bulunuyor.
Paylas

Obezite alanında çalışan diyetisyenler (dyt) obezite ve diyabet cerrahisi sonrasında kişilerin vitamin, mineral ve protein ihtiyacını karşılayabilecekleri programlar düzenlemektedirler. Tüp mide ameliyatı sonrasında kişinin midesinin küçülmesi nedeniyle kalorisi düşük ancak besin değeri yüksek gıdalarla beslenmesi önerilmektedir. Kişi de kas kaybının önlenmesi için ameliyattan sonraki süreçte beslenme programları protein tozları ve gıda takviyeleriyle desteklenmelidir. Süt ve süt ürünlerinden de gerekli protein alınabilir. Kişilere küçük porsiyonlarda gıdaların besin değerlerini nasıl arttırabileceklerine dair eğitim verilmelidir. Kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmeleri gerekirken kişilere yeni beslenme alışkanlığı kazandırılmalı ve kişilere karbonhidrat tüketiminden kaçınmaları gerektiği belirtilmelidir. Pasta, börek, tatlı, çikolata, şeker gibi basit karbonhidrat içeriği yüksek gıdalarla beslenildiğinde aşırı kalori alımına bağlı tekrardan verilen kiloların belirlenir kısmının alınacağı unutulmamalıdır. Bu ameliyatlardan sonra sıvı içecekler katı gıda alımından yarım saat önce yapılmalıdır ve yemeklerden 30 dakika sonra sıvı alımına tekrardan başlanılmalıdır. Operasyon sonrası dönemlerde kişilerin ayrıntılı vücut analizini düzenli yaptırması önerilmektedir. Bu ameliyatlar sonrasında kişilerin öğünleri düzenli tüketmeleri gerekmekte ve beslenme uzmanları tarafından hazırlanan diyetler mutlaka kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bu operasyonlardan sonra 10. gün, 1. ay,3. ay, 6. ay, 9. ve 12. aylarda kişilerin mutlaka sağlık kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir. Mide operasyonlarını vücut kitle indeksi 40 üzerinde yer alan aşırı kilolu kişilerin tercih etmesi gerekmektedir. Operasyon sonrası kişilerin multi vitaminler alması sağlanmalı, diyetisyenleri ile düzenli görüşmeleri planlanmalıdır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme Neden Önemlidir ?
KAS KAYBI PROBLEMİ
Obezite cerrahisi operasyonları sonrasında yetersiz protein alımı sonrası en büyük problemlerinden bir tanesi kaybedilen kiloların kas kütlesinden olmasıdır. Bu yüzden ciddi halsizlik ve hareketsizlik problemleri yaşanabilir.
SIVI PROBLEMİ
Obezite Cerrahisi operasyonları sonrası ilk 15 gün sıvı diyet , sonraki 15 gün püre diyeti uygulanır. 1.ay itibari ile ise hastaların bolca sıvı ile beslenmesi özellikle istenir. Normal beslenme içerisinde günde en az 2 litre sıvı alımı gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
VİTAMİN VE MİNERAL PROBLEMİ
Artık daha küçük bir mideye sahip olan ve iştah hormonunun büyük bölümü alınan obezite cerrahi hastaları için yenilecek olan besinlerin besin değerlerine dikkat etmeleri çok önemlidir. Bu sayede vitamin, mineral ve protein eksiklikleri görülmez.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ