20.07.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Nüfus Müdürlüğü Nerde Olmalı 12-02-2018

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 121 makalesi bulunuyor.
Paylas

Bandırma’da nüfus müdürlüğü her zaman alışık olduğumuz şehir merkezinde değil de 3 kilometre uzakta olan Paşa Konak Mahallesi’ne Aralık 2014 tarihinde taşınınca o günden beri şikâyetler birtürlü bitmedi. Hele bir de kimlik değiştirmek için çektirdiği fotoğraf beğenilmediyse geri dönmek zorunda kalanları bir dinleseniz! Yoğun şikâyetler sonunda Nüfus Müdürlüğü yeniden kent merkezine getirilmesi için yapılan çalışmaların hangi aşamada olduğunu öğrenmek için konuştuğum kaymakam Günhan Yazar , daha sonra AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı müjdeyi verdi!.. Bandırma Nüfus Müdürlüğü şimdi daha uzak yer olan 600 Evler Mahallesi’ne taşınacakmış.

Gerekçelerden biri; kaymakam Bey’in söylediğine göre; müdürlük artık ehliyet ve pasaportları da vereceği için otoparkı olan biryer uygun olurmuş. Mevcut yerde bir otopark bulunması faydalı olur ama sanki herkesin otomobili varmış gibi bu gerekçe bana uymadı. Fakat, işlem hacmi büyüdü, onun için geniş ve kente en uygun yer burası diyorsanız o başka. AK. Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı ise herkesin memnun edilemeyeceğini, onun için tenkit de edile bilinir derken eleştirenlere hoşgörüyle bakacağını peşin peşin, açık yüreklilikle söylemiş oldu. Yeni yer ile gerekçelerinde haklı tarafları da vardı. Çok araştırmalarına rağmen kent merkezinde uygun yer yoktu. 500 metrekarelik, 2 katlı, yeni bir yapı ve her türlü konforu hazırlanan yeni müdürlüğün bulunduğu yerde (Banvit Kapalı Spor Salonu yakınında), 600 Evler Mahallesiyle birlikte komşu mahalleler olan, 17 Eylül ve 100. Yıl Mahalleri gibi Bandırma’nın nerdeyse üçte biri büyüklüğünde yoğun bir nüfus vardı. Olumlu yönlerinden biri; yer mal müdürlüğünün olduğu için daha önce ödenen yılda 60-70 bin lira gibi bir kira ödenmeyecek, diğeri de Paşakonak Mahallesi’ne göre daha çok ulaşım imkânı olmasıydı. 600 Evler istikametine hem 600 Evler, hem Sanayi ve hem de Oto Terminal şehir içi otobüsleriyle her 5 dakikada bir ulaşım sağlanıyor.

Madalyonun öbür tarafına bakacak olursak; ikâmet ilmühaberi almak isteyenler başta olmak üzere, nüfus ve ehliyet yenilemenin yanına şimdi bir de pasaport ve ehliyet verme işi de birleştiğine göre demek ki vatandaşların nüfus müdürlüğüne şimdi her zamankinden daha fazla işi düşecek demektir. İşlemlerde bir aksilik çıkması halinde ise mesela sık sık başa gelen, fotoğrafın

beğenilmemesi halinde yeniden şehir merkezindeki fotoğrafçıya gidilmesi gerekecek. Bu durumda müdürlüğün vatandaşa daha yakın olması gerekmiyor mu?

Hangisi doğru?

Kent merkezi mi, merkeze 3 kilometre uzaktaki 600 Evler Mahallesi mi?

Çevre İl ve ilçelere baktığımızda Nüfus Müdürlükleri çoğunlukla hükümet binası içinde Kaymakamlığın veya valinin bulunduğu vilayet konağında veya Erdek’te olduğu gibi tam da kent merkezlerinde bulunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ