26.03.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Mucit Ataman Özbay duş bonesinin hikayesini anlattı 05/04/2018

Ataman Özbay,  liderlik konusunda deneyimlerini öğrencilere aktardı. Özbay “İstanbul ve Çanakkale’nin ardından buradayım. Haftanın 4 günü konferans veriyorum. Bu konferanslardan 1 kuruş almıyorum. “dedi. Başarının doğru kararlar ile yakalanabileceğine işaret eden Özbay “ ben tecrübelerimin zekâtını size veriyorum. Kolay elde edilen tecrübe hiçbir şey ifade etmez. Benim tecrübelerim devam ediyor. Hayatıma yeni yeni şeyler katıyorum. Hepimiz hayatta yanlış kararlar verdik.”diye konuştu.

Gençlere öğütler de veren Özbay “Vakit altındır, onu çalan hırsızdır. Geleceğinizden çalıyorsunuz çok dikkat edin gençler. Allah bana kekemeliği vermiş, gülmeyi öğretmiş. Hayata öfke taşımayın. 8-9 yaşında gazete satmaya başladım. Okuldan çıktıktan sonra matbaaya gidiyorum. Yokluk bile bir mutluk çünkü onun tadını alabiliyordum. Zeki olabilirsiniz, akıllı olabilirsiniz ama dürüstlük yoksa yaptığınız işlerin hepsini silip atın. Kimseye kefil olmayın, kimseden borç almayın. Çalıştırdığınız insanın hakkını gününde vereceksiniz. Allah aşkına dürüst olun. Asıl girişicilik bakış açısı ve duygu bir de hissetmek. Ben 10 yaşından beri ailesine muhtaç olmayan bir çocuktum. Matbaada artan kâğıtları aldım lokantaya verdim ‘hesapları buna yaz’ dedim. Yazdığını görünce ‘başardım’ dedim. Dünyada başarılı olan şirketlerin hepsi ticaretten.” diye konuştu.

Islak Mendili yapışını anlatan Özbay ,“Islak mendili yapış sebebim çocuğumuz oldu ‘eşim bir gece sen bir gece ben bakacağız’ dedi. Altını değiştirirken çocuk rahatsız oluyordu. Su emen kağıt çıktı TOFAŞ’tan istedim. İsrail yapıyormuş 2 milyon dolar parayı oraya yatırdım. Girişimciliği 1’nci kuralı başlamak.” dedi. Ataman Özbay, ayrıca çilek aromalı aseton, oje çıkartan sünger, saç yıkama bonesini buluşunu anlattı. Eczacılığı kazandığı dönemde Alime Tanju tarafından okul masraflarının karşılanarak, okumasına destek olmasını öğrencilerle paylaştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ