26.03.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Kıl dönmesinde lazer yöntemi 20-01-2018

Kıl dönmesinde lazer yöntemi   20-01-2018

Halk arasında kıl dönmesi diye bilinen hastalığın tedavisi Bandırma Özel Hastanesinde en gelişmiş yöntem olan Mikro Sinüsektomi yöntemiyle sadece 5 dakika içinde yapılmaya başlandı.

Bandırma Özel Hastanesinde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Uz. Dr. Tuğçe Karaçay tarafından yapılan Mikro sinüsektomi yöntemi uygun hastalara büyük kolaylık sağlıyor. Uygulanan yeni yöntem ile ilgili bilgiler veren Karaçay şunları söyledi “ Mikro sinüsektomi, halk dilinde kıl dönmesi tıp literatüründe latince adı Pilonidal Sinüs olan hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu yöntemin uygulanış biçimi adından da anlaşılacağı üzere sağlam dokulara dokunmadan sadece sinüsü yani kıl yumağının oluşturduğu o bölgedeki keseyi alma prensibine dayanır.

Mikro Sinüsektomi Nedir?

Kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş uygulamalardan biri olup, eski yöntemlere göre birçok üstünlüğü bulunmaktadır. Dilerseniz ilk olarak nasıl yapıldığına sonrada üstünlüklerine başlıklar halinde göz atalım.

Mikro Sinüsektomi Nasıl Yapılır?

Ameliyathane gerekmeksizin kliniklerde de yapılabilmektedir. Bu haliyle daha ekonomik bir tedavi olmaktadır. Nasıl yapıldığına bakacak olursak ilk aktarmak istediğim mümkün olan en küçük kesi ile yapılmaktadır. Bazen 0,5 cm’e kadar inebilmektedir. Klasik yöntemlerde kesi 30 cm’e kadar çıkabilmektedir.

Kıllar Kapsülü İle Birlikte Çıkarılmaktadır:

Cilt altına giren kılları vücut zamanla çevre dokulara zarar vermemesi için kapsül dediğimiz zarla çevrelemektedir. Başarılı bir tedavi olması için kıllar mutlaka bu zar ile birlikte çıkarılması gerekir. Ameliyatsız yöntemlerde delik açarak cımbız gibi bir aletle kıllar çıkarılmaktadır. Tabii ki cilt altında yer alan kapsül ve giriş delikleri tam olarak yok edilmediği için çok değil 1-2 yıl içinde aynı noktada yeniden kıl dönmesi ortaya çıkacaktır. Mikro Sinüsektomi yönteminde ise giriş delikleri ve kılları saran kapsül çıkarılmaktadır.

5 Dakika Gibi Kısa Sürede Yapılır

Muayene sonrası tedaviye karar vermeniz halinde herhangi bir ek teşhis vs gerekmeksizin 5 dakika gibi kısa sürede tedaviniz yapılabilmektedir.

Narkoz ve Hastanede Yatma Yok

Mikro sinüsektomi uygulamasında hastaya genel ya da belden aşağı uyuşturma gibi uygulamalar yapılmaz. Daha çok bir kaç cm alana etki eden uyuşturma yapılır. Böylece hastanede yatma gereği yoktur. Tedavi sonrası hasta 10-15 dakika dinlendikten sonra kimseye ihtiyaç duymadan evine, işine, okuluna dönebilir. Herhangi bir kısıtlama olmayacağı için hasta aracını kullanarak geri dönebilir.

Pansuman Yaptırmak Gerekmez

Ameliyat sonrası kesi estetik dediğimiz gizli dikişlerle kapatılır. Bu dikişler kendiliğinden emilen yapıda olup, dikiş aldırma vs gibi gereksinim olmaz. Aynı şekilde klasik yöntemlerde olduğu gibi hasta pansuman yaptırmaya gerek duymaz.

3 Gün Sonra Banyo Yapabilir, Denize Girebilirsiniz

Klasik yöntemlerle ameliyat olduğunuzda doktorunuz muhtemelen 15 gün banyo yapmamanızı isteyecektir. Çağdaş yöntem olan Mikro sinüsektomi’de ise bu oran sadece 3 gün ile sınırlı olup, hasta 3 gün sonunda banyo yapabilir, havuza ve denize girebilir.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz

En güzel yönlerinden biride hastanın çalışma ve eğitimine engel olmaz. Bugün tedavi olduğunuzda aynı gün işinize, okulunuza dönebilirsiniz. Diğer yöntemlerde olduğu gibi 30-40 gün iş göremezlik durumu oluşmaz.

Tekrarlama Riski Yok Denebilir

Klasik yöntemlerde ameliyat sonrası 2-3 yıl içinde hasta %5-%40 arasında yeniden kıl dönmesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Mikro sinüsektomi ile yapıldığında ise tekrarlama riski yok denilebilir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR