21.05.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

KESİ VE DİKİŞ OLMADAN DELİK KULAK ZARI TEDAVİSİ MÜMKÜN ! 28/12/2018

KESİ VE DİKİŞ OLMADAN DELİK KULAK ZARI TEDAVİSİ MÜMKÜN ! 28/12/2018

Kulak zarı insanda işitme sisteminin en önemli kısımlarından birini oluşturmaktadır. Travma,geçirilen kulak hastalıkları, yabancı cisimle kulak karıştırma, yükses sese maruz kalma gibi nedenlere bağlı olarak kulak zarında delik oluşabilmektedir. Buna bağlı olarak da hastalarda işitme kaybı, kulağa sıvı kaçmasına bağlı tekrarlayan kulak enfeksiyonları oluşabilmekte ve bu durum hasta için hayat kalitesini bozan ciddi sıkıntılara sebep olmaktadır. 

 

1-      Kulak zarı tamiri ameliyatları ile alakalı genel bir bilgilendirme yapabilirmisiniz?

 

Kulak zarındaki deliğin tamiri genel olarak 2 yöntemle yapılmaktadır. Birincisi klasik yöntem olarak da adlandırdığımız kulak kepçesinin arkasından yapılan bir kesi ile gerçekleştirilen operasyondur. İkinci yöntem ise hiçbir kesi yapılmaksızın kulak deliğinden endoskop yani kamera ile girilip gerçekleştirilen onarım işlemidir.

 

2-      Bu iki yöntem arasındaki farklılıklar nelerdir ?

 

Öncelikle en önemli fark kesi işleminin yapılmamış olmasıdır. Buna bağlı olarak dikiş alınması sorunuda ortadan kalkmaktadır. Bu yöntemle operasyon süresi ve hastanın anestezi aldığı süre çok ciddi azalmakta, ağrı sorunu kesi olmadığı için çok çok az olmaktadır. Kapalı sistemle yapılan operasyonun bir diğer önemli avantajıda hastanede kalış süresinin ve işe dönüş süresinin ciddi oranda azalmasıdır. Genelde  hastalarımı aynı gün içinde taburcu etmekteyim 2 ila 3 gün içerisinde de hastalar günlük hayatlarına dönebilmektedir.

 

3-      Bu operasyonda mevcut deliği kapatmak için vucudun başka bölgesinden bir parça alınması gerekmidir?

 

Teorik olarak böyle bir parçanın vucudun başka bölgesinden alınması zorunludur. Birçok bölgeden alınsa da genelde tragal kartilaj dediğimiz kulak deliğinin hemen önündeki çıkıntı tarzındaki bölgeden alınmaktadır. Bu parçanın alınması şekilsel veya estetik alamda bir probleme sebep olmamaktadır.

 4-      Hastaların operasyon sonrası dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Operasyon sonrası hastalarımızdan ıkınma,öksürme,hapşırma, ilk 14 gün içerisinde uçak yolculuğu gibi kulak içindeki basıncı arttıracak durumlardan kaçınmasını istiyoruz. Diyet anlamında bu operasyona özgü bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kapalı yöntemle yapılan operasyonda duş kısıtlaması da bulunmamaktadır. Genelde hastalarımızı 5,10 ve 20. günlerde kontrole çağırmakta daha sonrada uzun dönemde de1 defa görmek istemekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu