15.12.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI ESİP GÜRLEYENLER NEREDE! 07/08/2019

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 144 makalesi bulunuyor.
Paylas

Bizim BANSES Gazetesi birinci sayfada yer alan haberin“Mahalle Toplantıları Devam Ediyor” başlığını okuyanlar önce toplantının belediye baskanlığıyla ilgili olduğunu sandılar ama haber içeriğini okuyunca hiç de öyle olmadığı görüldü. Öyle ya mahallelerdeki toplantıları özellikle belediye başkanlığınca düzenlenir, belirlenen yerde, gün ve saatlerde toplantıya belediye başkanının yanında bazı daire müdürleri, o mahallenin muhtarı ve mahalle halkı da katılırdı.

TALİMATA DİKKAT!

Haberi sonuna kadar okuyanlar gördüler ki mahalleye Belediye Başkanı değil Kaymakam Bey gelmişti. Kaymakam Günhan Yazar, beraberinde İlçe Emniyet Müdürü Soner Duran, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Başak Şen bulunuyordu. Geçen hafta yapılan bu toplantıdan önce de tüm muhtarların katıldığı bir toplantı yapılmıştı. Hem de bu tip toplantı düzenlenmesi İçişleri Bakanlığı talimatıyla başlatılmış. Konu önemli… Bir İçişleri Bakanı neden “Mahallelere gidin vatandaşlarla oralarda görüşün, ihtiyaçları takip edin “ diye talimat verir. Bakan Bey bir yerde haklı. Vatandaş herhangi bir konuyla ilgili “hadi “ deyince ne Kaymakama gidebilir, ne de Emniyet Müdürüne… Tabi çok önemliyse gidilir de yine de öyle kolay değil.

Şimdi bakıyoruz İçişleri Bakanı talimatıyla iki önemli kişi vatandaşın ayağına gelmiş. Benim veya mahallenin şu şu meselesi var hazır gelmişlerken Kaymakam Bey olsun Emniyet Müdürü olsun burada söylerim. Öte yandan vatandaşla sık sık bire bir temas kurup olası bir seçimde yakınlaşmadan fayda beklemek düşüncesinde de olabilirler. Toplantı adı “”Halk Günü ve Halk Toplantısı”. Mahalleli ne yapsın bakmış, 4 aydan beri belediyeden ne gelen var ne giden; mahalleye Devlet gelmiş gidelim demişler. Hani Belediye Başkanı Tolga Tosun seçimden 3 ay sonra haftada bir iki gün belediyede bulunacak, sair günler çarşıya, halk arasına inecekti.

Gören var mı?

MAZİDEKİ HALK TOPLANTILARI

Halk toplantılarına ilk belediye eski Başkanı Sedat Pekel (1989-1994)zamanında yapılmıştı. Belediye Nikâh Salonu’nda ayda bir yapılan toplantılara Başkan, yanında daire müdürleri, muhtarlar ve vatandaşlar katılırdı. Yani halka açık bir toplantıydı yapılan. Burada her vatandaş veya muhtarlar ne istek ve talepleri varsa burada konuşulurdu. En sert eleştiriyi Haydar Çavuş Mahallesi, bugün 90 yaşında efsane muhtarı Hayrettin Karacan yapardı. Hemen aklıma geliverdi…Sedat Bey, Hayrettin abiden çektiğini kimseden çekmemiştir herhalde….

Yakın zamanda daha önce Bandırma Kaymakamı bugün Tunceli Valisi Tuncay Sonel de özelikle her cuma günü çarşı esnafını dolaşır, hem hal hatır sorar hem de dilek ve talepler olursa konuşulurdu. Tuncay Bey’in maiyeti daha zengindi. Ziyaretlere; Emniyet Müdürü, Müftü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, İlçe jandarma Böl. Komutanı da katılırdı. Kaymakam Tuncay Sonel Bandırma’nın adeta kaymakamı ve hem de belediye başkanı gibiydi.

Bandırma’da yıllar önce de hem de resmi olarak, bugün 93 yaşında Zekai Gümüşdiş 1960 ve 1963 yılları arasında Kaymakam ve Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Hatırladığım kadarıyla Bandırmalılar çalışmalarından memnun idiler.

UZUN LAFIN KISASI

Kaymakam Günhan Bey, talimat olmasa da vatandaşlarla diyalog kurmasını, onları dinleyip çare üretmeyi seven bir kişi ama vatandaş istiyor ki, seçim meydanlarında esip gürleyen, kapı kapı dolaşıp oy isteyen idarecilerini seçimden sonra da aralarında görebilsin…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ