21.01.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Gözlemciliğe veda! 16/05/2018

Önder Balıkçı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 223 makalesi bulunuyor.
Paylas

İnsanın sevdiği işi yapması kadar büyük mutluluk yoktur. Zaten sevdiği işi, mesleği yapanlar için yıllık tatile çıkmak gibi bir olay da söz konusu değildir. Çünkü o kişi, zaten sevdiği işi yaparken her gün tatilde gibidir.

Gazeteciliği, 1972 yılından beri çok severek sürdürüyorum. Gazetecilik biraz daha ağır bassa da, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğini de severek yerine getirdim.

Severek yaptığım işlerden biri de futbol hakem gözlemciliğiydi. 30 yılı aşkın süredir yürüttüğüm bu görevi, tamamlanmasına bir hafta kalan 2017-2018 sezonunun ardından, “65 yaş sınırı”nı doldurmam nedeniyle yönetmelik gereğince noktalayacağım.

Gözlemcilikte geçirdiğim bu 30 yılı aşkın süreyi çok önemsiyorum.

Sporun dostluğu bir başka oluyor. Bu camiada hakemler, gözlemciler, yetkili kurumların yöneticileriyle kurulan dostluklar ve anılar bir başka!

Gözlemciliğe çok genç yaşlarda, 1980’li yıllarda başladım. İşlerimin yoğunluğu nedeniyle sadece 4-5 yıllık zorunlu aranın ardından, bir de baktım ki, bu görevde 30 yılı geride bırakmış ve yaş sınırına gelmişim.

Bu görev sürem içinde hep hakemlerin yanında olmaya, yetenekli olanların kendilerini geliştirmesine katkı sağlamaya çaba harcadım. İzlediğim maçların raporlarını hiçbir zaman baştan savma yazmamaya özen gösterdim. Yazdığım her raporun gerçekçi bir şekilde, hakeme yararlı olmasını amaçladım. Hiçbir hakemin hakkını yemedim ve emeğini görmezlikten gelmedim. Çünkü hakemlik, çok önemli özveriyi, sürekli çalışmayı ve emeği gerektiren bir hobi. Hakemlikte yükselmenin tek yolu, yetenekli olmanın yanı sıra çok çalışmak ve çıkacak fırsatları değerlendirmekten geçiyor.

Yıllarca birlikte çalıştığımız Balıkesir İl Futbol Hakem Kurulları için de gözlemim şudur: Bu kurullarda görev yapanların tümü, Balıkesir futbol hakemliğinin daha iyi yerlere gelmesi hedefiyle, büyük bir sorumluluk duygusu içinde, her çeşit kişisel hesaplardan uzak şekilde çaba harcıyorlar. Bunun dışında hiçbir beklentileri yok. Balıkesir ilini en iyi şekilde temsil edecek hakemlerin yetişmesi onların en büyük mutluluklarını oluşturuyor.

Evet, her işin bir sonu var.

Gözlemciliğim artık yönetmelik gereğince yasal olarak sona erse de yüreğimle yine bu camianın içinde olacağım ve onların başarısını dileyeceğim.

Hakemin, hakemden başka dostu yoktur.

Gözlemciliğe başladığım ilk yıllarda kaleme aldığım bir yazının başlığıyla son vermek istiyorum, yazıma:

“Hakemi sevmeyen taş olur!”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ