26.03.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Genç işadamlarından öğrencilere tüyolar 24/02/2018

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Yönetim ve Liderlik Topluğu ile Bandırma Genç İş Adamları Derneği (BANGİAD)’ın ortaklaşa düzenlediği “Önce kendini yönet” konulu konferans, üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirildi.

 Siyaset Bilimci ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Sekreteri Tanzer Polat Yılmaz ile BANGİAD Başkanı ve TÜGİK Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Çoban, öğrencilere iş dünyası ve yönetim konularında bilgiler verdi.

Yönetim ve Liderlik Topluğu Başkanı Arda Paktaş, ekinliklerin kendileri geliştirmeleri açısından öneli olduğuna değinerek, sosyal ve kültürel alanda etkinliklere devam edeceklerini belirtti.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Polat Yılmaz, teknolojiye hakim olunması gerektiğini belirterek, gençlerin geleceğe yönelik planlarını şimdiden yapması gerektiğini söyledi. Önce öğrencilerin okuduğu bölümler hakkında bilgi alan Polat, “ Türkiye’de cılkı çıkmış bir kişisel gelişim kavramı var. Bizim burada anlatacaklarımız bütün arkadaşların işine yarayacak bilgilerden oluşuyor. ‘Kendini yönet’ kavramı,  bu çok eski bir kavram değil.  90’lı yıllarda ortaya atılmış ve ilerleyen dönemlerde iş dünyasına hâkim olmuş bir termik terimden bahsediyoruz. Sanayi devrimi ile birlikte mavi yakalılar ortaya çıktı. Sonra yönetici sınıf olarak beyaz yakalılar ortaya çıktı. Bunlar toplumsal değişimleri de getiriyor. Bilgisayarların ortaya çıkmasıyla beyaz ve mavi yakanın ardından altın yakalılar bilgiyi analiz edenler ortaya çıktı. Aslında sizler işe başlayın birer altın yakalı olmaya aday olacaksınız. Bilgi işçisi olabilmek için bir alanda uzmanlaşmak gerekli. Mobilize olmak zorundayız sadece ofiste çalışma lüksümüz yok. Pazarı kısıtlı alanlar değil, ulaşabildiğimiz her yer olarak düşünmek lazım ve her şeyden önce teknolojiyi iyi kullanmamız gerekli. Bir tarzınız üslubunuz olması gerekiyor. Girişimcilik çağımızın en önemli özelliği. Oryandasyon sürecini çok hızlı geçirmeniz gerekiyor sizden. Üniversitenin yaptığı şey algımızı geliştirmek. Hayat üniversiteden sonra başlıyor. Stratejinizi bu yıldan yapmak zorundasınız.” dedi.

EGO KONTROL EDİLME

Ego’nun kontrol altında tutulması gerektiğinin altını çizen Polat Yılmaz, kişinin kendini yönetebilmesi için öncelikle güçlü yanlarını keşfetmesi gerektiğini aktardı. Geri bildirim analizi yapılası gerektiğini vurgulayan Polat Yılmaz “Geri bildirim analizi. Attığınız adım ve sonuç ile ilgili bir not almanız gerekli. Bu kararı uygulayıp vardığınız noktayı incelemek, güçlü yanlarınızı anlamanızı sağlar. Kötü alışkanlıkları ortadan kaldırırsanız kendinizi yönetebilirsiniz” diye konuştu. BANGİAD Başkanı ve TÜGİK Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Çoban da yaptığı konuşmada kendi deneyimlerinden örnekler vererek, gençlerin iş dünyasında yaşanan değişimleri anlattı. Konferansın sonunda konuşmacılara günün anısına plaket takdim edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ