20.06.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Gazetecilik onuru 22/09/2018

Önder Balıkçı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 254 makalesi bulunuyor.
Paylas

Gazeteci kardeşimiz Tuncay Ertan’ın, İYİ PARTİ Erdek ilçe binasındaki basın toplantısında yaşadığı üzücü olayı işliyoruz, bir süredir.

Konuya kısaca bir kez daha işaret edelim önce.

İYİ Parti üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu toplantıya gazeteciler de davet edilir. YENİ ERDEK Gazetesi’nden Tuncay Ertan, toplantıya tek gazeteci olarak katılır. Toplantı başlar. Bir partili, genel merkezin uygulamaları hakkında bir soru yöneltince, “Bunlar parti içi konular. Gazeteci dışarı çıksın, sonra konuşalım” denir. İşte itirazımız bu noktadadır.

Nasıl mı olmalıydı?

Elbette ki, zaman zaman basın toplantıları gazetecilere kapalı yapılabilir. Ancak bunun da kuralları vardır. Diyelim ki, gazetecileri basın toplantısına, bazı bilgileri ve düşünceleri duyurmak için çağırdınız ama toplantının diğer bölümünü basına kapalı gerçekleştirmek istiyorsunuz. Basın toplantısının başında, bunu, “Sayın basın mensupları, toplantımızın ilk bölümünde birlikte olacağız. Ancak ikinci bölümünde, partimizin aile içi konularını görüşeceğiz. Bu bölümü sizlere kapalı yapacağız. Anlayış göstereceğinizi biliyoruz. Teşekkür ederiz” dersiniz. Aklı başında hiçbir gazeteci de buna itiraz etmez. Toplantının ilk bölümü bitince oradan ayrılır.

Ancak, İYİ PARTİ Erdek ilçe binasında böyle bir uygulama olmamıştır. Gazeteci Tuncay Ertan, toplantıda, bir partilinin yönelttiği kritik bir soru üzerine dışarı çıkartılmak istenmiştir. İşte bunu kabul etmek mümkün değildir.

Yine, kıvrak zekalı bir siyasi yönetici, bu konuda şöyle bir yol da izleyebilirdi. Soru kendilerine yöneltildiğinde, “Arkadaşlar, bu sorunuza yanıt vereceğiz. Ama önce toplantımızın bir bölümünü bitirelim. Bu bölüm bittikten ve gazeteci arkadaşımız buradan ayrıldıktan sonra bu konuları aramızda konuşalım” diyebilirdi. Böylece de gazeteci, davetli olarak geldiği bir yerden bir anlamda defedilmek durumuna düşürülmezdi. Ama nerede o eski kıvrak zekalı politikacılar?

Sözün kısası, İYİ Parti’de “İYİ” yapılmamıştır. Yanlış yapılmıştır. Ancak ne yazık ki hâlâ, “Ne var ki bunda!” anlayışı sürdürülmek istenmektedir.

Evet. Çok şey var bunda.

En önemlisi de, gazetecilik onuru var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ