21.01.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Eti Maden’de üretim sürecek mi? 05-02-2018

Bandırma’daki Eti Maden İşletmelerine bağlı üretim yapan sülfürik asit fabrikasında hammadde sorunun ortaya çıkması kamuoyunda yankı buldu.

Eti Maden’de sülfürik asit imalatında kullanılan “pirit”i sağlayan özel bir şirketin tek taraflı olarak satışı durdurmasının ardından, Eti Maden’in üretiminin duracağı gündeme geldi. Petrol İş Sendikası da konuyla ilgili eylem kararı alırken, AK Parti İlçe Başkanı Alp Bostancı, fabrikanın çalışmasını istediklerini belirterek, Petrol İş Sendikası’nın tutumunu eleştirdi.

Açıklamasında şirketin tek taraflı olarak “pirit” satmayı bıraktığını ve konunun hukuka taşındığının altını çizen Alp Bostancı, Eti Maden’de ortaya çıkabilecek olumsuzlukların devletin ve milletin ortak sorunu olduğuna işaret etti. Bostancı  “2004 yılında piritin geldiği maden özelleştirildi. Özelleştirmeyi kazana şirket sözleşme gereği maden olduğu sürece madenin tonu 12 dolardan Eti Maden’e göndermek zorundaydı. Ancak Cengiz Holding sözleşmeyi 31 Ocak tarihinde tek taraflı olarak feshetti. Bu şekilde olunca bizim elimizde 10 günlük maden kaldı. Sürekli asit üretimi ve satışı yapıldığı için burada sülfürik asit üretememe durumu ortaya çıktı. Bununla ilgili hukuki süreç başlatıldı. Bakanlığın, genel müdürlüğün durumdan haberi var. Bu konu bize de, hükümete de zarar veriyor. Burada kamuoyu oluşturarak,  piritin tekrardan satışı için Cengiz Holding’e baskı oluşturulmalı. Şimdi Petrol  İş Bandırma Şube Başkanı  burada işçilere diyor ki , ‘ Bizim burada üretimimiz kesildi. İşçiler boşa çıkacak, asitti de dışarıdan alacaklar, işçilerin kaderiyle oynanacak.’ Meseleyi buraya çekmeye çalışıyorlar. Bu sorun Türkiye’nin sorunu. Burada işçiyi meydana indirmek, kendine reyting yapmak hiç hoş değil. Çünkü bu devlet millet meselesi.” dedi.

“FABRİKANIN ÇALIŞMASINI İSTİYORUZ”

Hammadde sorununun bir biçimde çözüme ulaştırılarak, fabrikanın çalışmasını istediklerini anlatan Alp Bostancı, şunları söyledi “Cengiz Holding’in durumunda bir çözümsüzlük olsa da fabrika bir şekilde çalıştırılacak, nasıl olacağını bilmiyoruz ama biz sülfürik asit fabrikamızın, Eti Madenin sürekli çalışmasını istiyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ