21.01.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Eti Maden işçisinden “pirit” eylemi 07-02-2018

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğüne bağlı sülfürik asit fabrikasında hammadde olarak kullanılan piriti sağlayan Cengiz Holding’in, tek taraflı olarak satışı durdurmasının ardından Petrol İş Bandırma Şubesi eylem yaptı.

80 kişinin çalıştığı fabrika önünde toplanan Petrol İş üyeleri, Şube Başkanı İsmail Kayan’ın yaptığı basın açıklamasının ardından 300 kişilik grup 6 kilometre uzaklıktaki fabrikadan kent merkezine yürüdü. Petrol İş Bandırma Şube Başkanı İsmail Kayan yaptığı açıklamada Eti Maden yöneticileri ile de ilk kez aynı tarafta olduklarını hatırlatarak, Cengiz Holdin’in daha önce de sözleşmelere aykırı davrandığını ileri sürdü. Kayan “Karadeniz Bakır İşletmeleri AŞ ile Eti Maden Arasında özelleştirme öncesinde tesislerin pirit ihtiyacının Küre İşletmesinden temin edilmesine ilişkin olarak 29.01.1999 tarihli pirit satış sözleşmesi imzalanmıştır. 2004 Yılı Mart ayında yapılan özelleştirme İhalesi kapsamında Küre İşletmesi Eti Bakır AŞ.(Cengiz Holding) şirketine devredilmiş ve devirden sonra da 29.01.1999 tarihli sözleşme koşullarına uygun olarak Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğünün ihtiyacı olan pirit konsantresi (200.000 ton/yıl +- %25) bu şirket tarafından Küre İşletmesinden sözleşme koşullarına uygun olarak temin etmesi gerekmektedir. Ancak, dönem dönem bu sözleşmeyi ihlal ederek (04.05.2015 Tarihli Murgul piriti ve Küre piritinin kıyaslandığı raporda 9 gemi toplam 14.153 ton yaş pirit tesise gelmiştir. Bunun 3.210 ton’un Küre piriti olduğu geri kalanın analizler sonucu Murgul piriti olduğu anlaşılmıştır.) Murgul piritinin yakılmasından sonra tesiste çok fazla arızalar meydana gelmiştir. Bandırma İşletme Müdürlüğüne Genel Müdürlük karşı yazı yazmışlardır.”dedi.

“BİZLER ALİ CENGİZ OYUNUNA GELMEYECEĞİZ! “

Cengiz Holding’in sözleşmeyi ihlal etmesinin yanı sıra son olarak tek taraflı olarak 31 Ocak tarihinde feshettiğinin altını çizen Kayan  şunları söyledi “Türkiye Cumhuriyeti Devletin de kurulduğu tarihten buyana üst düzeyde istihdam sağlayan, devlet bütçesine ciddi ölçüde katkı koyan Eti maden İşletmeleri birileri tarafından sinsice pilan yapılarak alınmak istenmektedir. Bugün Sülfürikasit’in çalışması için mücadele etmez isek yarın Asitborik ve diğer fabrikalar ve Bor’lara kadar uzanacaktır.  Petrol-İş Sendikası olarak biz bu kurumun devlet eliyle çalıştırılmasının ve son yıllarda yapılan yatırımların daha da artmasını istiyoruz. Bizler geleceğimizi, çocuklarımızın geleceğini, bölgenin geleceğini, Türkiye’nin geleceğini savunmak ve Türkiye’mizin daha da ileriye gitmesini savunan insanlarız.  Bizler bu fabrikaları sonuna kadar savunduk, savunmaya da devam edeceğiz. Takdirinizdir ki, Bandırma da bir Tekel İşletmeleri vardı, Liman İşletmeleri vardı. Hepsi satıldı gitti ve Bandırma’nın durumu da meydandadır.

Petrol-İş Sendikası olarak kurumun, üyelerimizin, çocuklarımızın, Bandırma’nın ve Türkiye’nin geleceği için onurlu ve dik durmaya devam edeceğiz. Hiç kimse işçilerin onurlu mücadelesini engelleyemez. Bizler Ali Cengiz oyununa gelmeyeceğiz!  Bu konu ile ilgili Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Enerji Bakanımıza ve Bölge Milletvekillerimize mektup yazdık. Derdimizi anlattık. Bütün bu konularda Genel Müdürlük ve İşletme Müdürlüğü ile aynı görüşteyiz. Kendilerine ayrıca teşekkür ediyoruz. Sonuna kadar mücadeleye devam.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ