26.03.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Çocuk istismarına karşı imza kampanyası başlatıldı 16/04/2018

Çocuk istismarına karşı imza kampanyası başlatıldı 16/04/2018

Bandırma’da Emek Partisi Cumhuriyet Meydanı’nda bir basın açıklaması yaparak çocuk istismarına dikkat çekmek ve önlenmesi amacıyla imza kampanyası başlattı.

Cumhuriyet alanında Emek Partisi adına konuşan Recep Gökdeniz, açıklanan rakamların gerçeği yansıtmadığını, çocuk istismarlarının yüzde 95 dolayında gizlendiğine dikkat çekti. Bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin destek verdiği etkinlikte basın açıklamasını okuyan Gökdeniz “Çocukların hayatlarının karartılmasına izin vermeyeceğiz. Yılda ortalama 8 bin çocuk istismar ediliyor sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor yüzde 95’i gizli kalıyor. 483 bin kız çocuğu son on yılda çocuk yaşta evlendirildi. Çocuk evliklerinde Türkiye ilk 10’un içinde. Evlilik kız çocuklarında 12 yaşına kadar düşüyor” dedi.

Yaş ayrımı ve ceza indiriminin çocuklara yönelik istismar suçlarından kaldırılması gerektiğini savunan Gökdeniz “Yaş ayrımı ve ceza indirimi kaldırılmalı hükümet meclis gündemine getirdiği düzenleme ile çocuk istismarını ı bile sömürmektedir. Kamuoyu öncelikle suçu önleyecek önlemler alınmasını beklerken hükümet yaptığı düzenleme ile istismara maruz kalan çocuklar arasında yaş ayrımı yaparak, hadım uygulamasını devreye sokarak basını susturarak sorunu daha da derinleştirecek uygulamaları gündeme getirdi.” diye konuştu. Recep Gökdeniz, istismarlara karşı kayıtsız kalmayan yasal düzenlemelerin yapılması ve çocukların geleceğinin garanti altına alınması gerektiğini söyledi. Gökdeniz, imza çalışmasının Emek Partisi tarafından 1,5 aydır ülke genelinde yapıldığını aktardı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR