20.07.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

BİBERON ÇÜRÜKLERİ DİŞ YAPISINI BOZUYOR ! 22/01/2019

BİBERON ÇÜRÜKLERİ DİŞ YAPISINI BOZUYOR ! 22/01/2019
Biberonla beslenme alışkanlığı fazla olan bebeklerde görülen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken biberon çürükleri tedavisi yapılmazsa daimi dişleri olumsuz etkiliyor.Diş Hekimi Mahmut GENÇ biberon çürükleri konusunda bilgiler verdi.
Biberon çürükleri erken dönemde süt dişlerinde meydana gelen çürüklerdir ve tedavi edilmez ise yerine gelecek daimi dişlerin sağlığını olumsuz etkilemektedir… Bebeklik döneminde biberon emzik ve anne sütünden kaynaklanır.Mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Süt dişleri 7 12 yaşlarına kadar ağızda sağlıklı şekilde kalması gereken dişlerdir. Tedavisi anne baba kucağında uzman hekim tarafında yapılması gerekir. çok sayıda işlem var ise genel anestezi altında yapmak gerekebilir.
Bu çürüklerin tedavi edilmemesi sonucu ağrı apse enfeksiyon ve dişin kaybı meydana gelecektir. Süt dişinin erken kaybı hem psikolojik olarak çocuğu olumsuz etkilemekte hemde yerine gelecek daimi dişin yanlık çıkmasına gömülü kalmasına sebep olacaktır. Bu çürükler oluşmuş ise tedavi edilmesi gerekir. Daha da önemlisi oluşmadan önlenmesi gerekir.
Biberon çürükleri nasıl önlenir?
1 yaşıdan sonra uyku sırasında biberon emzik veya anne sütü veirlmemesi gerekir
beslenmeden sonra mutlaka su içirilmesi gerekir
dişler ilk sürmeye başladığında nemli temiz bir bez ile silinmeli ve diş temizleme silikonları kullanılmalıdır
erken dönemde bir diş hekimi kontrolu yapılmalı ve çürük oluşmaması için önlemler alınmalıdır
ara öğünmlerde dişlerin üzerine yapışan karbonhidratlı gıdalar yerine lifli meyve sebze kuruyemiş verilmelidir
3 yaşına kadar tükürme refleksi gelişmeyeceğinden macunsuz küçük boyutlu bir fırça ile fırçalama alışkanlığı edinilmelidir
çocukların dişlerini kendileri fırçalamaları teşvik edilmelidir. ve çocuğumuza örnek teşkil etmesi için onun yanında dişlerimizi fırçalayabiliriz
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu