20.07.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

“Bandırma’nın Mükemmel Çocukları! Bizim Çocuklarımız #Trashtag ile herkese örnek oldu! 25/03/2019

“Bandırma’nın Mükemmel Çocukları! Bizim Çocuklarımız #Trashtag ile herkese örnek oldu! 25/03/2019
Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği, Bandırma Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarında, onlarca çocuk ve gencin katılımıyla çevre temizliği yaptı.
Bandırma’da sosyal, sanatsal ve kültürel çalışmalarıyla öne çıkan sivil toplum örgütlerinden biri olan Bizim Çocuklarımız Sanat Kültür ve Doğa Derneği, Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde bulunan TOKİ konutlarında, çevre temizliği konusunda bir sosyal medya akımı haline gelen #Trashtag etkinliğini düzenledi. Sabah saatlerinde, müzik yayınıyla TOKİ sakinlerinin dikkatini çeken dernek çalışanları, çoğunluğunu çocukların oluşturduğu ekiplerle, konutların arkasında bulunan arazi ve çocuk parkında temizliğe başladı.
#Trashtag etkinliği, çocukların çevre temizliği için farkındalık kazanmalarına katkı sağlayabilmek için bir yarışma şeklinde düzenlendi. Dört ayrı ekibe ayrılan topluluk, daha fazla çöp toplayabilmek için birbirleriyle yarıştı. Ekipler, etkinlik boyunca onlarca çöp poşeti topladı.
#Trashtag etkinliğine verilen arada, çocuklar ve dernek çalışanları, çevre temizliği ve doğanın korunmasına ilişkin topluca ant içti. Çocuklar, toplu bir şekilde “Hayvanları koruyacağım!”, “Çevremi temiz tutacağım!” ve “Doğaya zarar vermeyeceğim!” dedi. Etkinliğin bitiminde yerel seçimlerde, Bandırma Belediye Başkan Adayı olan Av. Tolga Tosun’un gönderdiği çiçekler TOKİ konutlarının önüne ekildi.
‘Tüm Kamuoyu Farkındalık Kazanmalı’
Dernek başkanı Alev Şengönül, düzenledikleri #Trashtag etkinliğine ilişkin gerçekleştirdiği konuşmada, temiz bir kentte yaşamak için, o kent sakinlerine de görevler düştüğüne dikkat çekerek “Uluslararası planda, sosyal medya üzerinden başlayan #Trashtag akımını bizlerde, dernek olarak Bandırma’ya taşımak istedik. Başta çocuklar olmak üzere tüm kamuoyunun doğanın korunması için farkındalık kazanmasını hedefliyoruz. Derneğimiz, dans, tiyatro, sanat söyleşilerinin yanı sıra dezavantajlı çocukların kültürel gelişimi için faaliyetler yürütüyor. Bu sebeple #Trashtag’i derneğimize yoğun şekilde katılan çocukların yaşadığı TOKİ konutlarında yapmak istedik. Bu konutlarda ağırlıklı olarak Roman dostlarımız yaşıyor”  dedi.
‘Hedefimiz Kapıdağ’
Şengönül, bir sonraki #Trashtag etkinliğini Kapıdağ’da gerçekleştireceklerini belirterek “Kapıdağ bölgemiz için gerek oksijen kaynağı olmasıyla, gerek tarihi, gerekse de doğal yaşam alanı olarak çok önemli. Çocuklar ile Kapıdağ’ın köylerini ziyaret ederek çöp toplayacağız. Aynı zamanda Kapıdağ’ı her yönüyle çocuklara tanıtacağız. Bu etkinlik aynı zamanda yaşlılarla yapacağımız söyleşiler ile birlikte bir kültür alışverişi haline gelecek. Bu projemiz için herkesten destek bekliyoruz” dedi.
Özellikle yeni kuşağın çevre temizliği konusunda bilinç kazanmasını hedeflediklerini belirten Şengönül, “Oyun, dans ve müzikle etkinliklerimizi eğlenceli hale getiriyoruz. Bugünkü etkinliğimizi de topluca ve eğlenerek yaptık. Öte yandan Bandırma’da yaşayan gençlere, yetişkinlere, okul yönetimlerine çağrımız var: Yaşadığımız kenti, doğamızı temiz tutmak için benzer etkinlikler düzenlemeliyiz. Biz inanıyoruz ki, eski kuşakların başaramadığını yeni kuşaklar, çocuklar başarabilir” ifadelerini kullandı.
Etkinliğe katılan herkese minnettar olduklarını kaydeden Şengönül, özellikle yaptıkları her çalışmada destek sunan Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’ya ve belediye çalışanlarına teşekkürlerini sundu.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
FOTO GALERİ
KATEGORİDE ÖNE ÇIKANLAR
Bandırma Kız Yurdu