26.03.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma’da kadınlar 8 Mart’ı kutladı 10/03/2018

Bandırma’da kadınlar, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında yürüyüş ve Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenledi.

Bandırma Emekçi Kadın Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe yaklaşık 400 kişinin yanı sıra “3 İnsan, 3 Kadın, 3 Anne” sloganıyla Çanakkale’den yola çıkan; Dilek Taş, Hülya Kurt ve Nursel Karagöz de katıldı. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza’da kadınlara destek vermek için alanda yerini aldı.

Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunan İDO iskelesi önünde toplanarak yürüyüşe geçen kadınlar ellerinde Türk Bayraklarının yanı sıra “Çocuk geline hayır”, “Sınıfsal sömürüye hayır”,”Çocuk istismarına sesiz kalma”, ” Kadına şiddete dur de”, “Tecavüze hayır” pankartları taşıyarak Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Çanakkale’den gelen Dilek Taş, Hülya Kurt ve Nursel Karagöz de miting alanında konuşma yaparak, Bandırmalı kadınlara ilgilerinden dolayı teşekkür etti. Dilek Taş, eyleme başlama süreçlerini anlatarak, “Son günlerde sistematik şekilde artan çocuklara, kadınlara yönelik istismar, kadın cinayetleri, hayvanlara karşı tecavüze varan uygulamalar… Bir yozlaşma içine girdik hepimiz. Bunu gördük ve köşemizde oturmamız mümkün değildi. Bizim her şeyimiz artık sanallaştı. Her şeyin sosyal medya üzerinden hallettiğimizi sanıyoruz. Bizim vicdanlarımız çocuklarımıza tecavüz edilmesine, çocuklarımızın geleceğine el uzatılmasına gönlümüz razı olmadı, vicdanlarımız susmadı. TBMM’ye sunmak üzere 10 talebimiz var ve yol boyunca topladığımız imzaları TBMM’ye sunacağız” dedi.

Emekçi Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Muazzez Palta, kadın cinayeti, cinsel istismar suçları ile ilgili istatistikî bilgiler verdi. Palta “Artık kadınların durumumuzu ve taleplerimizi görünür kılmak için iş yerlerinde, alanlarda mücadelemizi ortaya koymalıyız” dedi. Basın açıklaması ve konuşmaların ardında meydandaki etkinlik alaylar ile son buldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ