20.06.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma’da CHP için işler değişiyor 01/09/2018

Tufan Dalgıç

Yazarın şu ana kadar yazılmış 154 makalesi bulunuyor.
Paylas

Türkiye’deki siyaset algısının belki de en kötü yanı tabandan yetişen gençlerin zaman içinde tabir yerindeyse tırpanlanması ve siyasetten bir biçimde uzaklaştırılması. Eski tüfekler ne yazık ki Türk siyasetinde gençlere yeterince özeni göstermiyor. “Sen bilmezsin” tarzı yaklaşımları hemen her partide görüyoruz. Bu yapı içinde de gençlere biçilen yegâne görev siyaset yapmaları değil. Gençler partilerde ne yazık ki getir- götür işlerine bakıyorlar, seçim dönemlerinde de afiş ve pankart asmak en önemli görevleri oluyor.

CHP’DEKİ YENİ OLUŞUM

Genel olarak gençler için yukarıdaki yorumu yaptıktan sonra aslında bazen iyi şeylerin olduğunu da söylemek gerekli. Bu yazıyı yazarken duyduğum kaygı ise “ya yine gençlerin önü kesilirse ?” oldu ama birilerinin işlerin değiştiğinin farkına varması da gerekli. Beni de heyecanlandıran gelişme Bandırma’da yaşandı. Bir grup genç CHP’li, yerel seçimler yaklaşırken aday adaylığı konuşulan Dursun Mirza, Metin Ok, Ozan Onur, Tolga Tosun, Selim Panç gibi isimlerden bağımsız olarak çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmaların başında ise bugüne kadar belki de dert edilmeyen konular onların çıkış noktası olmuş. Örneğin: Bir dönem parti içinde çalışmalarda bulunmuş ancak bir şekilde uzaklaşmış olan insanlar bu genç siyasetçilerin hedef kitlesi. Birer birer bu insanlara ulaşmak için kolları sıvamışlar. “Bandırma’da 3 bine yakın üyesi bulunan CHP alana neden üyelerini indiremiyor?” sorusunu gündemlerine almışlar. Bu konuda araştırma yapıp kafa yoruyorlar. Parti için “kitleselleşme” diyorlar. Bunun dışında yerel seçimler öncesi oy aldıkları yaş gruplarının da üzerine eğilmişler. CHP’ye oy atan insanların memleket, meslek, cinsiyet ve ekonomik durumları konusunda da araştırmaların ardından önemli çıkarımlar ortaya koyacaklar. Yukarıda saydıklarım yaşama geçtiğinde ciddi veriler elde edecekler. Yerel seçimler öncesi bu veriler ile CHP kolaylıkla kendine bir yol haritası da belirleyebilecek. Bu saydığım bütün çalışmaların özüne indiğimizde aday adaylığı konuşulan isimlerden tamamen bağımsız yapılması çok daha önemli. Bu çalışmalar konusunda bu bir avuç gencin önü kesilmezse CHP’de ve diğer partilerde gördüğümüz pragmatik(faydacı) siyasetin önüne geçilecektir. Kısacası insanlar çalışmalarını adaya yaranmak için değil, bir parti görevi olduğu için ideolojik olarak yapacaktır.

DİĞER PARTİLERE ÖRNEK OLSUN

İdeolojik ayrımı bir yana bıraktığımızda kadınlar ve gençler olmadan bir seçimi kazanmak imkânsızdır. Bunun başlıca nedeni propaganda sürecinde kadın ve gençlerin etkili olması. Umarım Bandırma’da CHP içinde bir şeyler yapmak için yola çıkan ve 30 yaşın altında olan bu bir avuç genç siyasetçinin önü kesilmez, diğer siyasi partilere örnek olur. Evet, ne yazık ki 30’lu yaşlardaki insanlara genç diyoruz. Çünkü ülkemizde Belediye Başkanı, milletvekili olma yaşı 50’lerden başlıyor. Belediye meclisleri gençlik ve kadın kotasına bakmak sızın daha da gençleştirilmeli, hatta ilçe başkanlığı, belediye başkan yardımcılığı gibi görevlerde gençler ön plana alınmalı. Babadan oğulla geçen siyaset hanedanlığının siyasi partilere yararından çok zararı olur. Bu duruma tanık olan gençler, emek harcamadan makam ve statü sahibi olan emsallerini gördüklerinde hem partiden hem de siyasetten uzaklaşır. Bütün ideolojiler ve partiler için söylersek; devamlılığı sağlayacak olan gençlerdir. Bir parti gençlere ne denli özen gösterirse onun geleceği diğerlerine oranla daha parlak olur…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ