15.12.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Heyeti Kyzikos Antik Kenti Kazı Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldı 16/08/2019

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Heyeti Kyzikos Antik Kenti Kazı Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldı 16/08/2019

Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir Başkanlığında, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Tektaş ve Genel Sekreteri Cihangir Boz’dan oluşan Üniversite Heyeti, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar ile birlikte Kyzikos Antik Kenti kazı çalışmalarının yapıldığı bölgede incelemelerde bulundu.

1988’de başlanıp, 1996’ya kadar sürdürülen, 1996’dan 2006 yılına kadar herhangi bir çalışma yapılmayan Kyzikos Antik Kenti’nde, 2006 yılında kazı çalışmalarına yeniden başlanmasıyla Kazı Başkanlığı Görevi’ni üstlenen Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Koçhan, incelemeler sırasında Rektörü, Kaymakam ve Üniversite Heyetimiz’e Kyzikos Antik Kenti’ndeki Hadrian Tapınağı hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmelerde bulundu. Koçhan, kazı çalışmaları sırasında, bir benzerinin Lübnan’daki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmış olan anıtsal bir sütun bulduklarını, bu sütunun dünyada başka bir örneğinin bulunmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Nurettin Koçhan, Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir ve Kaymakam Günhan Yazar’a kazı alanında kurulması planlanan “Kazı Evi Projesi” hakkında da detaylı bilgi vererek destek talebinde bulundu.HABER MERKEZİ

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bandırma Kız Yurdu