21.01.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma burada vapur nerede? 09-02-2018

Tufan Dalgıç

Yazarın şu ana kadar yazılmış 134 makalesi bulunuyor.
Paylas

İnsan yaşamı değişkendir. İnsanların insanları değiştirebildiği gibi beslediğimiz canlıların hatta hiç farkına varmadığımız ve balkonumuza konan yoz güvercinlerin bile yaşamımıza büyük etkisi vardır. Bir kanat sesi özgürlüğü düşürürken aklımıza, durup “ne kadar özgürüm?” sorusunu sorarız. Eşyaların ve mekânların da bizi değiştirebilme gücü vardır. Çok istediğin bir kitabı almak daha onu okumadan seni değiştirir, mutlu eder. “Sahip olma” mutluluğu bu olsa gerek. Bazı insanlar birbirlerinin eksiklerini giderirken, bazıları da o eksikleri öne sürerek insanları yaşamlarından çıkarır. Gitmek isteyenin hep bir nedeni vardır. Bazıları da nedenleri olduğu halde gitmez. Sevmek her şeyi çözmez ama her şeyin çözümü için bir başlangıç olabilir. Üretken bir sevgiye sahipseniz yalnızca size ihtiyaç duyanların eksiklerini değil, çevrenizdeki eksiklikleri de görerek gidermeye çalışırsınız.
Heykeltıraşlar Özlem ve Hakan Şengönül çifti ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Özlem hanım “Birbirimizin eksiklerini tamamlıyoruz” demişti. Şengönül çifti, aynı atölyede 7 yıldır çalışıp hem 2 yaşındaki kızları Mina’yı büyütüyorlar, hem de Bandırma için heykeller üretiyorlar. Sevgilerinin içine çocuklarını büyütmenin yanı sıra sanatsal üretimi de eklemişler. Kendi eksiklerini tamamlamanın ötesine de geçip Bandırma’nın eksiklerini de dert ediyorlar. “Bandırma Vapuru” için planları çizmişler, destek bekliyorlar. Kısacası bu konuda proje hazır, ancak ciddi bir ekonomik kaynağa ihtiyaç var.
En önemli sorun aslında para değil. Bu kentte yaşayan insanların “Bandırma Vapuru”nun olmayışını bir eksiklik olarak görüp görmemesi. Anne ve babalar için “Bandırma Vapuru”nu gerçek boyutlarıyla Bandırma limanında görüp, çocuğunun elinden tutarak “Milli Mücadele”yi, Mustafa Kemal’i anlatması kadar güzel bir şey var mı?
Yıllar önce Kent Konseyi Başkanlığı görevinde bulunan Dr. Selim Panç, “Bandırma Vapuru”nun Bandırma’ya kazandırılması için çabalar harcamış, ancak çabaları ne yazık ki karşılıksız kalmıştı. Bizim kendimize sormamız gereken soru: “Bandırma Vapuru, Samsun limanında binlerce kişi tarafından ziyaret edilirken, neden bu Bandırma’da da olmasın?”Bandırma’nın adı Kurutuluş Savaşı’nda var. Ancak o kurtuluş mücadelesinin başlamasında önemli bir figür olan “Bandırma Vapuru”, Bandırma’da yok. İroniler ülkesiyiz, bir çelişki oluşması için özel bir çaba harcamamıza gerek yok.
ATATÜRK’ÜN GÖZLERİ O VAPURU ARAMIŞTI
Şair Sunay Akın, Bandırma’ya geldiğinde “Bandırma Vapuru” nun başına gelenleri ve Mustafa Kemal’in o vapur ile nasıl bir bağ kurduğunu şu sözlerle anlatmıştı:
“Atatürk, 16 Mayıs 1919 günü ayrılıyor ya İstanbul’dan, 7 yıl sonra geliyor 1 Temmuz günü. Yine deniz yoluyla geliyor. İstanbullular onu boğazın girişinde karşılıyorlar. Yüzlerce tekne, motor, kayık… O 7 yıl sonra geldiği İstanbul’da kendisini karşılayan vapurlara bakıyor ve şunu söylüyor: ‘Bandırma nerede ?’Kendisini karşılayan deniz taşıtları içinde Bandırma’yı arıyor. Ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Efendim bakımda! Oysa bu bir yalan çünkü Bandırma 1924 yılında hurdaya ayrılıp ne yazık ki sökülmüş ama o yola çıktığı arkadaşı Bandırma’yı 7 yıl sonra kendisini karşılayan gemiler arasında arıyor: ‘Bandırma nerede?’ BANDIRMA BURADA, VAPUR NEREDE?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ