20.07.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Bandırma Belediye Meclisi’nden notlar 12/04/2019

Önder Balıkçı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 261 makalesi bulunuyor.
Paylas

31 Mart 2019 yerel seçimi sonunda oluşan Bandırma Belediye Meclisi, dönemin ilk toplantısını yaptı. Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, tüm üyelerin katıldığı toplantıyı genelde başarılı sayılabilecek şekilde yönetti. Tosun’un, gündeme iyi hazırlandığı belliydi.

· AKP grubu, mecliste önemli ölçüde azınlıkta bulunması nedeniyle seçilmesinin mümkün olmadığı gerçeğini göz önüne alarak komisyon üyeliklerine aday göstermemeye dikkat etti. Yönetmelik gereği yer alması gereken komisyonlara aday gösterdi, o kadar! Sadece Marmara Belediyeler Birliği’nin, yedek üyeliği için aday gösterdiyse de, CHP grubu buna bile onay vermedi.

· AKP grubu, meclis toplantısında bir kez “ret” oyu kullandı. Geçmiş dönem Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın 2018 yılına ait çalışma raporu oylanırken, AKP grubu olumsuz oy kullandı, ancak meclis çoğunluğunu oluşturan “millet ittifakı” oylarıyla rapor kabul edildi.

· Meclis ihtisas komisyonlarının üye seçimleri için belediyenin ilgili bölümlerinin meclise gönderilen yazılarında, “…tane üye seçilmesi” deniliyordu. Belediye Başkanı Tosun da, buna uyarak, komisyon üyesi seçilecek üyeleri “tane” olarak dillendirdi. “Tane” sözcüğü insanlar için kullanılmaz! Ne mi denilmeliydi? Örneğin, “Encümen’e üç üye seçeceğiz” denilebilirdi.

· Belediye Başkanı Tosun, toplantıda bazı konular hakkında bilgilendirmede bulundu. Tosun, belediye personeli içinden seçilmiş belediye başkan yardımcılığına, son olarak Mali Hizmetler Müdürlüğünü yürüten Emine Vardar’ın getirildiğini, Basın ve Yayın Müdürlüğüne ise asaleten Esra Işıktaş’ın atandığını açıkladı.

· Belediye meclisinin basına dağıtılan gündemine baktığımda, önceki yıllarda yapılan bir yazım yanlışının düzeltilmesine sevindim. Eski yıllarda, imar planı değişiklikleri ile ilgili maddeler yazılırken, “….parsel de” veya “….ada da” denilir ve durum bildiren “de, da” eki, sanki bağlaçmış gibi kullanılma yanlışına düşülürdü. Bu kez, yanlış giderilmişti. Örneğin, bir maddede, “Akçapınar Mahallesi, 41 parselde” denilmişti. Dilerim, bundan sonra da gündem yazılırken, dilimizin doğru kullanılmasına özen gösterilir.

· Meclisin ilk toplantısına vatandaşlar da büyük ilgi gösterdiler. Toplantıyı çok kalabalık bir topluluk izledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ