16.12.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

ARABA SEVDASI 19/07/2019

ARABA SEVDASI 19/07/2019

Balıkesirli esnaf Murat Çelen, 10 yıldan bu yana model araba biriktiriyor. Çelen’in iş yerinde 450, evinde ise 250 model araba yer alıyor. Çelen’in koleksiyonunda James Bond filmlerinde kulanılan otomobillerin ayrı bir yeri var. Şimdi ise Atatürk’ün otomobillerden yeni bir model araba koleksiyonunu oluşturmak istiyor.

Balıkesir Küçük Sanayi Sitesi esnaflarından Elif Kepenk’in sahibi Murat Çelen, model araba koleksiyonu ile dikkat çekiyor. 10 yıldan bu yana dünyadaki tüm otomobillerin 1/43 ölçeğindeki modellerini biriktiren Çelen’in işyerinde 450, evinde ise 250 adet model araba bulunuyor.

“Benim en büyük merakım arabalar” diyen Çelen’in koleksiyonunda James Bond filmlerinde kullanılan otomobiller ayrı bir yer tutuyor. James Bond filmleri ile birlikte yıllar boyunca çeşitli marka otomobillerdeki gelişimde gözler önüne seriliyor.

“JAMES BOND FİLMLERİNDE KULLANILAN OTOMOBİLLER GÖZDESİ”

Çelen, ” Bugüne dek 26 James Bond filmi çevrilmiş. 1962’de çevrilen Dr. No’dan itibaren 24 filmde kullanılan arabaların hepsi koleksiyonumda yer alıyor. Son iki filmdekileri de bulmaya çalışıyorum. Bu koleksiyondaki araçlar orijinallerinin 43’de biri. Genellikle internetten satın alıyorum. Fiyatları 80 liradan 150 liraya kadar çıkabiliyor. Bazen aradığım modeli bulamadığımda yine bu işin tutkunlarıyla değiş tokuş yapıyoruz. Bunun için bazı modellerden fazla sayıda alıp, yedekliyorum. İşyerimin dışında evde de yine maket arabalardan oluşan ayrı bir koleksiyonum bulunuyor” dedi.

SIRADA ATATÜRK’ÜN ARABALARI VAR

Murat Çelen’in şimdiki hedefi ise cumhuriyetimizin kurucusu M.Kemal Atatürk’ün kullandığı otomobillerin modellerinden yeni bir koleksiyon oluşturmak. Çelen’de  Mercedes, Vosvos, Cadillac serisi de  bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Bandırma Kız Yurdu