20.06.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Anoreksiya ve Kaygı 22/09/2018

Feyza Bayraktar

Yazarın şu ana kadar yazılmış 24 makalesi bulunuyor.
Paylas

Anoreksiya Nervoza(aşırı zayıflık/zayıflama takıntısı), kaygı ve takıntının birbirinden ayrılması oldukça güçtür. Kişinin kilosu, bedeni ve yemek ile ilgili kaygıları vardır. Kilo almak en büyük korkusu olduğu için kilo vermek bir saplantı halindedir.

Çok sıkı diyetler yapmak, kendini aç bırakarak cezalandırmak, aşırı egzersiz yapmak, yediği yiyeceklerin besin ve kalori değerlerini öğrenmeye çalışmak, dışarıda ve/veya toplum önünde yemek yememek, durmadan tartılmak anoreksiya nervozada en sık gözlemlenen saplantılı düşünce ve davranış biçimleridir.

Obsesif kompulsif bozukluk(saplantılı-zorlantı bozukluğu) anoresiya nervoza ile aynı anda seyreden kaygı bozukluklarından en belirgin olanıdır.Kilo, beden ve yemek dışında kişide diğer saplantılı düşünce biçimleri ve takıntılar da gözlemlenebilir. Örneğin bir işi belli sayıda yapmak( 40 kere el yıkamak, 20 kere saç fırçalamak gibi), masanın üzerindeki eşyaları milimi milimine aynı yere koymak, gece yatmadan önce ya da evden çıkmadan önce belli davranışların sırasına göre gerçekleştirilmesi( pencereyi kapamak, ardından kapıyı kapamak, fişleri kontrol etmek, eşyaları belirli sıralarla dolaba yerleştirmek,vs.) gibi davranışlar da anoreksiya nervozada sıkça karışılaşılır.

Anoreksiya nervoza pek çok kişide kaygıyı sağlıksız biçimde bedeni yoluyla dile getirme yöntemidir. Diğer bir deyişle, yemek yemeyerek kaygıyı kontrol altında tutma davranışı olarak özetlenebilir.

Yaygınlaşmış kaygı bozukluğu da anoreksiya nervozada sıkça gözlemlenir.Kontrol, anorektik bir kişi için en temel ihtiyaçtır. Bu yüzden kontrol edemeyeceği olaylar karşısında; kaza, ölüm, hastalık gibi; yoğun kaygı yaşar. Devamlı kötü bir şeylerin olacağından korkar.

Mükemmelliyetçilik, hata yapmaktan korkma, diğer insanların kendisi ile ilgili düşünceleri gereğinden fazla önemseme anorektik kişilerde öne çıkan özelliklerdir. Dolayısıyla anorektik kişiler toplum içinde kaygı yaşayabilir.

İnsanların önünde yemek yemek çoğu zaman anorektik bir kişi için işkence olabilir. Diğer insanların kişinin dış görünüşü, kilosu veya yedikleri ile ilgili yorum yapmasından korkabilir. Zamanla topluluk içinde bulunma endişesi o kadar ilerleyebilir ki kişi diğer insanların olduğu ortamlardan, bilmedikleri çevrelerden kaçınmaya başlayabilirler. Hatta daha ileri boyutlarda dışarı çıkmak bile istemeyebilirler; sosyal fobi oluşabilir. Sosyal fobi da anoreksiya nervoza ile birlikte ortaya çıkabilen kaygı bozukluklarından bir tanesi olarak özetlenebilir.

Yapılan klinik araştırmalara göre kaygılı çocukluk dönemi geçiren kişilerin anoreksiya nervozaya yakalanma riskinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca anoreksiya nervozalı kişilerde kaygı bozukluklarının görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Sonuç olarak,  anoreksiya nervoza ve diğer birçok yeme bozukluğu kaygıyı yansıtma biçimi olarak ortaya çıkabilir. Dolayısıyla kaygı bozukları ve yeme bozukluklarının birlikte görülmesi oldukça doğaldır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ