26.03.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Ah Zeki ah! 13/03/2018

Önder Balıkçı

Yazarın şu ana kadar yazılmış 237 makalesi bulunuyor.
Paylas

Zeki Çetinkaya dostumuzu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Sevgili Zeki’yi yıllardır tanırım. Sert mizacına ve çabuk sinirlenen yapısına karşın sırtınızı rahatlıkla dönebileceğiniz güvenilir bir dosttu.

“Kader mahkumu” olarak 20 yıla yakın süre geçirdiği cezaevi günleri onu adeta “insan sarrafı” yapmıştı. Buna paralel şekilde insanları çok iyi tanır ve “adamına göre” davranırdı.

Bunca yıldır birbirimizi hiç kırmadık. O her zaman bana, “hocam” hitabıyla sevgi ve saygıyla yaklaştı, ben de ona aynı duygularla karşılık verdim.

Amatör futbola çok meraklıydı. Uzun süre, artık yayında bulunmayan, Şemsi Aran’ın sahipliğindeki “Bandırma Gürses” gazetesinin spor muhabirliğini yapmış, özellikle amatör maçları gazetesine yansıtmıştı. Daha sonraki yıllarda da bir süre BANSES’e destek vermişti.

Cezaevinden çıktığı dönemlerde, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’ne üyelik başvurusu yapmıştı. Ben de cemiyetin ikinci başkanıydım, o dönemde. Sanıyorum, üyeliğe kabul edilip edilmeyeceği konusunda tereddüdü vardı. Sevgili Zeki’nin, cemiyete hemen üye olmasını sağladım. Bunu hiç unutmadı ve “Sen, bana o zor günlerimin ardından yeniden yaşam sevinci verdin ve yaşama tutunmam için elini uzattın” derdi.

Sonra mı ne oldu? Benim yönetimden ayrılmamdan sonra göreve, Ramazan Demir’in başkanlığında gelen yönetim kurulu, Zeki’yi üyelikten çıkardı, iyi mi? Ama Zeki, bu olayı da hiç unutmadı.

Geçen yıl, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Edip Uğur, Balıkesir’de bir iftar yemeği vermişti. Bu yemeğe gazeteci olarak biz de davet edilmiştik. Yerimize oturmuştuk ki, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, Bandırmalı gazeteciler olarak bizlerin yanına yaklaşıp, “hoş geldiniz” demek istedi. Zeki Çetinkaya, elini kendisine uzatan Ramazan Demir’e şu yanıtı verdi:

“Senin elini sıkmam! Sen, nedenini bilirsin!”

Bu diyalog sırasında yanımızda, gazeteci-yazar kardeşim Tufan Dalgıç da vardı. Ramazan Demir, şaşırdı, ne diyeceğini bilemedi. Sadece, “Ben, seni tanımıyorum. Bu davranışını anlamıyorum” gibi bir şeyler geveleyerek, masamızı terk etti. Kısacası Zeki Çetinkaya, Ramazan Demir yönetiminin, kendisini üyelikten, nedensiz bir şekilde ihraç etmesini hiç unutmamış ve yeri geldiğinde tepkisini böyle ortaya koymuştu.

Çetinkaya dostumuz, Kaan Bingül’ün başkanlığındaki Bandırma Gazeteciler Cemiyeti’nin de en iyi ve vefalı üyelerinden biriydi. Her etkinliğe önce o koşarak

gelirdi. Cemiyetin odasına geldiğinde, “Hoş geldin Zeki?” dememe yanıtı “hoş bulduk” değil, “hoş gördük” şeklinde olurdu.

Hani, seninle, sattığın o bıldırcın yumurtaları ile ilgili röportaj yapacaktık be Zeki?

Çetinkaya’yı hiç unutmayacak ve özlemle arayacağız. Hele hele o kendine özgü, “Anadın mı?” hitabı hiç kulaklarımızdan çıkmayacak, sosyal medyadan paylaştığı mutluluk ve yaşam sevinci aşılayan mesajlarıyla anımsayacağız.

Işıklar içinde yatsın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ