21.01.2019 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

33 taşeron işçinin “Kadro” hayali suya düştü 13-02-2018

33 taşeron işçinin “Kadro” hayali suya düştü 13-02-2018

Bandırma Belediyesine yapılan 445 kadro başvurusunun 411’i kabul edilirken, 33 başvuru çeşitli nedenlerle reddedildi. Bir kişinin ise başvurusu hayatını kaybetmesi nedeniyle reddoldu.

 

4 Aralık 2017 tarih ve 30280 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 696 sayılı KHK’nın 127 maddesi uyarınca Bandırma Belediyesi tarafından Belediye Başkanı Dursun Mirza’nın komisyon başkalığında yapılan kadroya alım çalışmalarında 445 taşeron işçinin başvuruları değerlendirildi. 445 başvurudan 33 işçinin başvuruları; emeklilik, gerekli şartları taşımadığı ve askerlik hizmeti gibi nedenlerle reddedildi.

Belediyenin 7 farklı departmanı için alınan başvurularda; insan kaynaklarına yapılan 49 işçi başvurusunun tamamı kabul edilirken, destek hizmetleri için yapılan 43 başvurunun 3’ü başvuru sahiplerinin emekliliğe hak kazandıkları gerekçesiyle reddedildi. Fen işleri müdürlüğüne yapılan 40 başvurunun 3’ü emekliliğe hak kazanmaları nedeniyle ret yanıtı aldı. Park ve bahçe müdürlüğüne yapılan 42 kadro başvurusu da incelenerek karara bağlandı. İncelemede 42 başvurunun 1’i askerlik, 2’si emekliliğe hak kazandığı gerekçesiyle reddolurken, 2 kişinin de gerekli şartları taşımadığı gerekçesiyle başvuruları komisyonca reddedildi.

EN ÇOK BAŞVURU TEMİZLİK İŞLERİNDE

Belediyenin en çok işçi istihdam ettiği alanlardan olan temizlik işlerinde ise; 155 kişi kadro için başvuruda bulundu.135 işçinin başvurusu kabul edilirken, 5 kişinin emekliliğe hak kazanması, 14 kişinin gerekli şartları taşımadığı ve bir kişinin de yaşamını yitirmesi nedeniyle toplam 20 işçinin başvurusu reddedildi. Sağlık işleri için yapılan başvuruların 16’sı olumlu bulunurken bir başvuru da emeklilik nedeni ile olumsuz bulundu. Zabıtaya yapılan 29 başvurunun, 28’i kabul edildi. Bir başvuru yine emeklilik engeline takıldı. Belediyenin en çok istihdam sağlayan ikinci bölümü özel güvenlik alanında da 87 işçi kadro başvurusunda bulunurken, bir kişinin emekliliğe hak kazanmış olması nedeniyle başvurusu kabul edilmedi.

KADROYA ALINACAK İŞÇİ SAYISINDA SINIR YOK

Belediyeden yapılan açıklamada kararlara itiraz etme süresinin, Perşembe günü sona ereceği belirtildi. İtiraz etmek isteyen başvuru sahibi işçiler İtirazlarını Balıkesir’de oluşturulan itiraz komisyonuna yapacaklar. Ayrıca Bandırma Belediyesi tarafından yapılan işlemlerin Balıkesir’de de onaylanmasının ardından sınav komisyonunun kurulması için çalışma başlatılacak. 90 gün içinde kadro alımlarının sonuca ulaştırılması beklenirken, net olmamakla birlikte sınavı da başarıyla geçen işçilerin 2 Nisan tarihinde Belediye Şirketinde işe başlamaları bekleniyor. Kadroya alınacak işçi sayısı konusunda belirli bir sınırlama bulunmazken,  411 başvuru sahibinin sınavı başarıyla geçmesinin ardından hepsinin belediye şirketinde istihdam edileceği bildirildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ